Visit our FacebookVisit our Instagram
5 października, 2022

Hiszpańskie tapas - Katowice

Różnorodność potraw i smaków jest ogromna, w Tapas LaFirinda znajdziemy coś dla fanów owoców morza, jak i wegetarian. To co uwielbiamy, to hiszpańskie tapas. Sam zwyczaj przygotowywania tapas przyciąga do Hiszpanii miliony turystów. To niepowtarzalna atmosfera konsumowania i celebracji posiłku.

W poprzednim artykule opowiadaliśmy pierwszą legendę dotyczącą tapas. Dziś przyszedł czas na kolejną: na rodzinnych spotkaniach w Hiszpanii często opowiada się anegdotę, iż tapasy pochodzą od króla Alfonsa X Mądrego. Ponoć cierpiał on na nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Zaleceniem lekarza było picie na czczo dwóch kieliszków czerwonego wina. Aby uniknąć mdłości w związku z tą procedurą, spożywał po chwili małe przekąski, czyli tapasy.

W Hiszpanii mówi się: „Para gustos los colores y para gustos los sabores”. Czyli wybierz swój smak, wybierz swój kolor. Zatem to od nas zależy, na co w danym momencie mamy ochotę, musimy tylko poczuć wizję posiłku.

Wśród koneserów tapasów krąży powiedzonko, że jeśli odwiedzimy Hiszpanię i szukamy fenomenalnych tapas barów, wejdźmy do środka i zobaczmy, czy kosze na śmieci są pełne. To ponoć oznacza, że trafiliśmy na dobre miejsce i tapas smakują tam wyśmienicie. Im więcej okruszków, tym lepiej. To oznacza, że miejsce odwiedza wiele osób. Inni fani dobrego jedzenia mówią, że już samo to, że widzimy dużo lokalnych ludzi w środku oznacza, że warto zjeść coś w danym tapas barze.

Nasi przyjaciele z Hiszpanii, których przepisy używamy w naszej restauracji twierdzą, że bazą każdego tapasu jest białe pieczywo. Są jego wiernymi fanami. Nie bez powodu mówi się: życie bez chleba nie ma smaku. Chleb jada się tam nawet do ziemniaków czy makaronu. Według nich pieczywo podkreśla smak tapasów. Dla bardziej pomysłowych, pieczywo może służyć jako talerz.

Znany jest także tzw. tapas Migas – poruszony, czerstwy chleb smażony w oliwie z oliwek. Do tego dodatki – boczek, chorizo, cebula, czosnek, a nawet winogrona. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Hiszpania to nie tylko tapasy, również wino. Kraj ten uznaje się jako jeden z największą ilością winnic na świecie. Tam wina nigdy nie brakuje! Zaraz po Cyprze, Hiszpania ma największą ilość barów przypadających na mieszkańca. Istny raj!

Interesującą ciekawostką jest także to, że w Madrycie znajduje się najstarsza restauracja na świecie: Restaurante Botin. Została otwarta w 1725 roku. Jeszcze tam nie byliśmy, ale mamy to na naszej top liście miejsc do zobaczenia.

 A jakie są Twoje ulubione hiszpańskie tapas? Które danie chciałbyś/chciałabyś spróbować? Chętnie dowiemy się jakie są Wasze gusta kulinarne. Zapraszamy do nas na wymianę doświadczeń, może nas zainspirujecie?!

Tapas, czyli symbol hiszpańskiej kultury jedzenia w Katowicach! Dlaczego warto spróbować ich w naszej restauracji?

Czytaj więcej

Jakie wino dobrać do dań serwowanych w naszej restauracji? Przedstawiamy kartę hiszpańskich trunków dostępnych w Katowicach!

Czytaj więcej

Wieczór z latynoskimi przebojami w centrum Katowic? W restauracji LaFirinda poznasz smaki gorącej Hiszpanii!

Czytaj więcej

Restauracje z ogródkiem Katowice

Czytaj więcej

Restauracja w centrum – Katowice

Czytaj więcej

Co to jest tapas bar?

Czytaj więcej

Jak jeść tapas?

Czytaj więcej

Restauracja z muzyką na żywo – Katowice

Czytaj więcej

Hiszpańskie tapas - Katowice

Czytaj więcej

Tapas - hiszpańskie przekąski

Czytaj więcej
EnglishPolskiEspañol
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram